Lazer Kesim Türleri

CAD Lazer Kesim

bukum03

Kesilmesi arzulanan parçaların imalat görüntüleri AutoCAD programında çizilebilmektedir. AutoCAD programında iş parçalarının görüntülerinin çizilebilmesi, imalatçı firmalara çok büyük derecede kolaylık sağlamaktadır. Bu program yardımıyla yepyeni bir tasarlama oluşturmak da gayet mümkün olmaktadır. AutoCAD programında ifa edilen çizimlerde birkaç defa format değişikliği yapmak lazım olmaktadır. Ama iş imalatının resim ve tasarımları lazer tezgahın kendisine has olan programlarında meydana getirilip oluşturulduysa bu çeşit format değiştirme işlemlerine ihtiyaç kalmamaktadır.

İş imalat fotoğrafları ve plan tasarıları sona erdikten sonra, lazer cihaz üstünde konuşlandırma, kesme merhalesine ulaşılmaktadır. Lazer kesim tezgahının programı çalıştırılarak kesilecek olan parça lazer kesim tezgahında bulunan sac plaka üzerine monte edilerek yerleştirilmektedir. Bu yerleştirme merhalesinde kesilecek olan parçanın ebatlarına dikkat edilerek kalınlıkları denk ve eşit şekilde olması gerekmektedir. Kalınlıkları eşit ve denk olan her bir parça veya daha çok sayıda parçaların monte edilerek yerleştirilmesi olağan olmaktadır. Şayet bir parça takım halinde kesilmesi arzulanıyorsa, bu metod epey uygun bir kesim metodudur. Yerleştirme işlemi sona erdikten sonra kesme kaideleri belirlenerek, kesme merhalesine adım atılmaktadır.

CAM Lazer Kesim

 

Lazer kesim cihazlarının CAM bölümlerinde, bir veya daha fazla parçanın lazer kesim simülasyonu meydana getirilmektedir. Bu merhalede şahıslar, kesme sırasında meydana gelebilecek bazı hata ve hasarların hesaplamalarını yapabilmektedirler. Lazer tezgah üstünde bulunan ekran sayesinde, lazer hareketlerini görüntülenebilmektedir. Bu bölümden takip edilirken kesim sırasında oluşacak lazer hareketlerinin değiştirilmesi de olağan olmaktadır.

Görüntülenmekte olan lazer kafa hareketlerinde ciddiye alınacak hususlar göze çarpmaktadır. Lazer tezgahın kafa hareketlerini belirlediği esnada oluşabilecek lokal ısınmalara kesinlikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Lazer kesim tezgahları üstünde iki adet farklı program türü bulunmaktadır. Bu programlardan birisi, parçadan oluşan program diye bilinmektedir. Çok sayıda imalatı yapılması planlanan ve düzgün ekli parçaların üretilmesinde bu halde bir imalat tercih konusu olmaktadır. Lazer tezgah üzerinde bulunan sac plakaların üstüne sadece bu parçaların yerleştirilmesi gerekmektedir. Program üzerinde simülasyon yapılarak meydana gelebilecek bir takım sıkıntılar ve sorunlar görülebilmekte, bu sıkıntı ve sorunlar önceden belirlenerek halledilebilmekte, hatasız ve sorunsuz bir biçimde üretim ve imalat ifa edilme olanağı sağlamaktadır.

Varsayılan diğer bir ikinci program ise sac parçalar üstünde çok sayıda ve birbirlerinden bağımsız olarak yapılabilen programlama çeşidi olarak bilinmektedir. İmalat için kullanılan bu programda asimetrik parçalar arasına ve yan taraflarına diğer küçük parçalar da yerleştirilebilmektedir. Dolayısıyla da en az hata payı ve fire verme konusunda asgari düzeyi sağlayan program olarak da bilinmektedir. Bu program sayesinde bir sac plaka üstüne çok fazla sayıda parça yerleştirilebilmektedir.

Lazer Kesim Cihazı

sl4

Lazer kesim cihazı, kesme işlemi için çalışmaya koyulduktan sonra katiyen tezgahın cam kısımlarının açılmaması lazım gelmektedir. Tezgah üzerinde bulunan cam bölmeler, cilt ve göz etkilenmelerine, radyasyona karşı insanları muhafaza edecek şekilde üretilmiştir. Aynı zamanda lazer tezgahının bulunduğu mekanın hijyenik, temiz bir şekilde hijyen kurallarına uygun halde olmasına özen gösterilmelidir.

Lazer kesim tezgahlarını bu dalda eğitim almış, uzman ve bilgili şahısların kullanması lazımdır. Lazer tezgahı kullanacak olan kişilerin; tezgahın yapısını ve özellerini, tezgahın çalışma kurallarını vb. konular hakkında geniş bir yelpazede bilgi sahibi olması şarttır. Bu işlemler üzerinde gayet kalifiye olan kişiler seçilmelidir. Aksi taktirde lazer kesim tezgahında imalat sırasında hasarların hataların oluşabilme ihtimali kaçınılmaz olabilmektedir.

Lazer kesim makineleri kullanılırken bütün bu merhaleler çok büyük öneme sahiptir. Bu yüzden iş üretimi tezgaha yerleştirilmesi, kesimin sona ermesine dek yapılan tüm aşamalar ciddi hassasiyetle birlikte yapılıp takip edilmesi gerekmektedir. Lazer kesim tezgahı üretici şirkete programlama olanağı da sağlamaktadır. Bu imkandan yararlanabilmek için, tezgahı kullanacak kişilerin bu programlama dalında uzman kişiler olup geniş bilgi sahibi olması lazımdır.

Lazer kesim makinelerinde yerine getirilen imalatlar sırasında birtakım sıkıntılar oluşabilmektedir. Bu sıkıntılar arasında en sık yaşanan sorunlardan birisi de, tek darbede delik delme işlemi yapılırken malzemenin sertleşmesi sorunudur. Malzemelerde sertleşme problemi ve sorunu yaşanmaması isteniyorsa, delik delinecek bölümlerde diş açma şeklinde bir işlem yerine getirmek mümkünse, tek darbe kullanmak yerine, delinecek bölümlere markalama işlemi yapmak daha doğru olacaktır.

Saygılarımızla,

by MuRat DELİOĞLU

Reklamlar

Lazer Kesim Türleri” için 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s