Lazer Kesim

Lazer Kesim Nedir ?

Lazer kesim ; Lazer ışınlarının birbirinden ayrı yerlerde, ayrı maksatlarla kullanılabildiği bilinmektedir. Lazer ışınlarının kullanılabildiği yerlerden birisi de kesme, delme, kaynak muameleleri gibi işlemler olarak biliniyor. Kesimlerde, üretim hatalarını asgariye indirdiği ve nitelikli üretim olanağı sağladığından dolayı son senelerde lazer kesim makineleri rağbet görerek seçenek olmaktadır. Dolayısıyla lazer kesim cihazları her yönden tasarruf getirisi sağlamasından dolayı daha ucuz ve ekonomik fiyatlarda yapılabilmektedir. Lazer kesim makineleri, en son teknolojiler arasında kendine yer bulmayı başarmıştır. Son teknoloji üretim lazer makineleri ile şirket ve firmalar ucuz, el yakmayan fiyatlarda nitelikli özverili ve güvenli kaliteli hizmetler vermeyi kendilerine amaç edinmişlerdir.

LAZER2

Alıcı isteklerine elverişli olarak farklı çeşitlerde malzeme opsiyonu ve alternatifleriyle arz edilebilinmektedir. Lazer kesim makineleri ile üretim sağlayan şirket ve firmalar bünyelerinde birçok alüminyum malzemeler, paslanmaz malzemeler, siyah sac, dkp, hrp gibi farklı opsiyonlarda alternatifleri içermektedir. Bununla beraber müşteriler talepte bulundukları ve istedikleri diledikleri malzemeye göre ücretlendirme olanağı da tanınarak sunulmaktadır.

Şirketler, alıcılarının her şekilde yazı ve desenli lazer kesimlerini özen, itina ve büyük bir özveri ile yapmaktadırlar. Paslanmaz sac lazer kesim, hrp sac lazer kesim, galvanizli sac lazer kesim,  dkp sac lazer kesim, titanyum lazer kesim gibi birçok kategoride lazer kesim modelleri yüzde 3 gibi ince bir hassasiyetle duyarlılıkla kesilmektedir. Müşterinin talep ve istekleri, beklentileri en saygın şekliyle göz önüne alınmaktadır.

Lazer kesim üretimi müşterilere vakit sıkıntısı yaşatmadan çok büyük zahmetlerden kurtararak kolaylık sağlamaktadır. Hızlı ve seri üretim yapma olanağı olduğu için, alıcılar kısa zamanda verdikleri siparişleri teslim alma konusunda sıkıntı yaşamamaktadır. Bunun birlikte diğer teknolojiler kullanılarak ifa edilen kesme kesim işlemlerinde çeşitli hasarlar ve zararlar oluşma ihtimali doğabilmektedir. Lazer kesme makinelerinde insan etkeni çok aza indirgendiğinden dolayı, insan gücünden ve insan meziyetinden yada insan hatasından kaynaklanan hatalar lazer kesimlerde meydana gelmemektedir. Dolayısıyla lazer kesim cihazları kesilecek parçayla herhangi bir temasta bulunmamaktadir. Bu yüzden işte bu temas ile oluşabilecek olan kesilme, çizilme, ezilme gibi birçok hasar meydana gelmemektedir. Üretim en asgari hasar ile gerçekleşmektedir.

Lazer Kesim Avantajları

LAZER8

Son senelerde lazer ışınları pek çok farklı sektörde kullanılmaya devam ediyor. Lazer ışınlarından pek çok değişik sektörde, birçok farklı amaçlarla yararlanmak mümkün olmaktadır. Lazer ışınlarından mühendislik dalında sıklıkla yararlanılmaktadır. Bilhassa lazer kesim, kaynak ve delme türleri son zamanlarda müşteriler tarafından oldukça büyük alaka görmektedir. Birçok yönden üretici firmaya tasarruf sağladığından dolayı, daha uygun ve daha ekonomik ucuz fiyatalarda lazer kesim gerçekleştirmek mümkündür.

Sıradan cihazlarla yapılan delme ve kesme muamelelerinde malzemelerde düşük oranda da olsa deformasyon oluşma ihtimali vardır. Lazer kesim makineleri , son teknolojiyi kullanarak malzemelerde hatayı ve deformasyonu sıfıra indirmeyi, böylelikle daha düzgün kesimlerin meydan gelmesini sağlamaktadir. Diğer kesme cihazları kesilecek malzemeye temas ettiğinden hiç de istenilmeyen hasar ve zararlar meydana gelebilmektedir. Lakin lazer kesim cihazları kesilecek malzemeye kesinlikli temas etmezler. Bu temasların ortaya çıkaracağı ezilme, çizilme vb. hasarlar önlenmiş olmaktadır.

Eskide kalmış teknoloji uygulanarak talaşlı üretim yapan şirketlere nazaran son teknoloji lazer kesim daha ekonomiktir. Bireylere daha ucuz ücretlerde daha nitelikli üretim olanağı sağladığından birçok alıcı da lazer kesim imkanı arz eden firmaları beğenerek tercih konusu olmasına yol açmıştır.

Klasik delme cihazları farklı boyut ve ebatlarda delikler açabilmektedir. Yeni yapılan modern üretimlerde ise çok minimal ebatlarda deliklere gereklilik duyulabilmektedir. Eski cihazların beceremediği, çok milimetrek ve minik ebat ve boyutlarda delik açma kabiliyetine lazer kesim cihazları sahiptir. Kesim yapan imalat ve üretim şirketleri eski klasik teknolojilerde pek çok farklı kalıplara ihtiyaç duymaktadır. Modern ve son teknolojinin yeni gözdesi lazer kesme makineleri ise, kesme gibi birçok işlemleri muameleleri kalıplara gerek duymaksızın ifa edebilmektedir.

Normal kesim cihazları kullanıldığında, kesilen malzeme kesme yerlerinde pürüz gibi çapak gibi hasarlar oluşabilmektedir. Lazer kesimlerle bu ve benzeri hasarlar oluşmaz ve en yüksek kalitede kesim hizmeti verilirken, kesinlikle hiçbir çapak ve pürüz bırakılmadan daha düzgün, daha güzel ve kaliteli kesim imkanı sunulmaktadır. Şirketlerin örnek çalışmalarında lazer kesim makineleri büyük bir hizmet kolaylığı ortaya koyarken öte yandan düşük ve az maliyetle çalışma imkanı da olmaktadır. Birden fazla cihaz yerine tek başına lazer kesme makinesi ile tamamen aynı kesme işlemini yaptığından dolayı firmalar da üretim maliyetinde çok büyük kolaylıklar sunmaktadırlar. Maddi açıdan birden fazla şirket müşteri ve alıcılar lazer kesimler tercih etmektedir.

Lazer Kesim Teknolojisi

 

Lazer ışınları çok eski zamanlardan beri bilinmektedir. Teknoloji dalında yenilik ve gelişmeler oluşum aşamasının ardından lazer ışınları elde etmek de pekala kolaylaşmaya başlamıştır. Lazer ışınları daha da kolay bir şekilde elde edilebilir hale gelmesiyle beraber, şirketler tarafından da çeşitli alanlarla lazer ışınları kullanılabilmektedir. Lazer ışınlarının en fazla hayata geçirildiği sektörlerden birisi mühendislik alanı olarak bilinmektedir. Bilhassa mühendislik sektöründe kaynak, kesme, delme gibi işlem ve muameleler yapılırken lazer kesim teknolojisinden oldukça yararlanılmaktadır.

Normal, klasik eskide kalmış cihazlarla ifa edilen imalatlarda üretim hatalarının oluşma ihtimali fazla olmaktadır. Son ve modern teknolojide ön planda olan lazer kesim teknolojisi, üretim hatası olasılıklarını en asgari düzeye indirmektedir. Bu yüzden lazer kesim teknolojisi, üretim ve imalat alanında otomasyonu da tedarik etmektedir. Birden fazla firma avantajları sebebiyle lazer kesim makinelerini kullanmaya başlamıştır. Eski klasik tip cihazlara nazaran, lazer kesim teknolojisi şirketlere 24 saat süreyle sürekli seri hizmet verme, seri üretim ifa etme olanakları sağlamaktadır. Böylelikle maliyet harçları da mühim miktarda asgari düzeylere inmektedir.

Lazer kesim teknolojisini kullanan firmalar aynı zamanda birçok kesme ve aparat kalıplarından da önemli ölçüde tasarruf etmektedir. Lazer kesimlerde işlemin tamamını makineler yapmaktadırlar. Kısacası kesme işlemlerinde insanlar sebebiyle oluşabilecek olan kesim hatalarının meydana gelme oranı da ortadan kalkmaktadır. Bununla beraber kesilecek olan ürüne temas edilmediğinden dolayı, daha sonra meydana gelen kesme esnasında kırılma, çizik ve ezilme gibi olasılıkları ortadan kalkmaktadır.

lazer ksm

Lazer kesim teknolojisi, imalatçı şirketlere pek çok avantaj getirmektedir. Bunlardan en büyüklerinden birisi de, aynı boyutlarda ve kalınlıklarda kısa sürede birden fazla kesim yapma kolaylığıdır. Aynı vakitte lazer kesim sistemleri kullanıldığında imalat süresi de mühim derecede fazlalaşmaktadır. Aynı yer için kesilen parçaların, grup halinde eş zamanlı kesilebilmesi de üretim faktörü açısından çok büyük bir avantaj kazandırmaktadır.

Lazer ışınlarının meydana gelebilmesi için çeşitli gazların kullanılması lazım olmaktadır. Lazer kesim makinelerinde meydana getirelen lazer ışınlarının verimli olmasında, seçilen bu özel gazların niteliği ve türü önemli rol oynamaktadır. Tam verim alınabilmesi için doğru özel gazların, doğru ölçüde kullanıldığından emin olarak çalışmak gerekmektedir.

İmalat açısından lazer kesim tezgahlarının yerleşim tasarısı, kesilecek malzemenin ve diğer gazların yüklemesinin doğru yapılması, imalat ve üretim kalitesine doğrudan doğruya tesir etmektedir. En fazla yüksek verim alınmak isteniyorsa, lazer kesim tezgahlarında seçenek olan seçilen sac malzemelerini en üst kalitede seçmek gerekmektedir. Kesim kalitesini malzemenin niteliği ve kalitesi doğrudan tesir etmektedir. Üretim tezgahlarında paslı, sağlam ve düzgün meziyetlere has olmayan malzemeler tercih edildiği zaman istenilen kalitede ve nitelikte ürünler alınamamaktadır.

Mühendislik sektörünün yanı sıra Türkiye’de otomotiv sektöründe de lazer kesim teknolojisinden önemli derecede yararlanılmaktadır.

LAZER9

Otomotiv sektörünün yan sanayisinde hizmet veren firmalar, lazer kesim cihazları ile hizmet vermeye başlamıştır. Hizmetlerinde lazer kesimi tercih eden firmaların üretim kalitesi önemli ölçüde yükselmiş, böylelikle firmalar rakiplerine de açık ara fark atma olanağı yakalamışlardır.

Lazer makineleri AutoCAD programı ile birlikte kullanılmaktadır. Bu nedenden dolayı lazer kesim teknolojilerinde programlamanın da önemi son derece büyüktür. Lazer tezgahlarının üzerinde bir ekran yer almaktadır. Bu ekranda simülasyon bulunmaktadır. AutoCAD programı kullanılarak çizim gerçekleştirilmektedir. Kesilmek istenilen ürün çizimi son aşamasına gelindikten sonra, anlatılan işlemler tamamlanır. Bu işlemlerin sona ermesinin ardından lazer tezgahında kesim gerçekleştirilebilmektedir. AutoCAD programı kullanılabilmek için, özel bilgi ve eğitim gerekmektedir.

CAD Lazer Kesim

LAZER7

Kesilmek istenilen parçanın imalat resimleri AutoCAD programında çizilebilmektedir. AutoCAD programında iş parçasının resimlerinin çizilebilmesi, üretici firmaya büyük bir kolaylık sunmaktadır. Bu program sayesinde yeni bir tasarım yapmak da mümkün olmaktadır. AutoCAD programında yapılan çizimlerde birkaç kez format değişikliği yapmak gerekmektedir. Fakat iş imalatının resmi veya tasarımı lazer tezgahın kendine ait programda gerçekleştirildiyse bu tür format değiştirme işlemlerine gerek kalmamaktadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s